Dom i Wnętrze

NOWE ŻYCIE STARYCH MEBLI

2018-08-05
Nowe życie starych mebli
Odnawianie starych mebli może być ciekawym hobby, jak również stałym zajęciem zarobkowym. Jeśli jednak ktoś chce "zrewitalizować" tylko kilka egzemplarzy mebli na własne potrzeby, to czasami warto się zastanowić, czy nie lepiej dokonać zakupu już odnowionych mebli. Zajmują się tym profesjonaliści, wyposażeni w odpowiednie narzędzia.

Do bardzo kosztownych napraw należy np. wymiana tapicerki. Przykładowo na nowe pokrycie (wymianę samej tkaniny) fotela potrzeba paruset złotych, ale za gruntowny remont  zapłacimy nawet 1,5 tys. zł. Warto więc rozejrzeć się za meblami już po renowacji.

Niektóre meble pasują do wnętrz w stylu glamour i dają wrażenie "bogatego przepychu". Niektóre są malowane specjalnymi metalicznymi farbami i postarzane odpowiednią glazurą. A obicia na krzesłach często nawiązują do wzorów z epoki:


https://www.decobazaar.com/produkt-stoliki-argentine-pearl-5915500.html

https://www.decobazaar.com/produkt-krzeslo-mademoiselle-juliette-4168477.html
Przy nadawaniu staremu meblowi nowego wyglądu, ciekawe efekty osiągane są malowaniem  przez wielowarstwowe nanoszenie całej gamy kolorów mieszanych na meblu, które delikatnie przenikają się nawzajem tworząc wrażenie mebla nadszarpniętego czasem. Jest faktura, pęknięcia i odpryski:


https://www.decobazaar.com/produkt-kufer-skrzynia-chippy-rust-5957077.html
Ostatnio, bardzo dużym powodzeniem cieszą się meble rodem z PRL-u. Są to zazwyczaj jakieś szafki, biblioteczki, ale przede wszystkim fotele i krzesła.

Fotel 366 zaprojektowany w 1962 roku przez Józefa Mariana Chierowskiego w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach był produkowany aż do połowy lat 80. Był prosty w produkcji ze względu na swoją zgrabną formę, a jednocześnie wygodny dzięki tapicerowanemu siedzisku w kształcie trapezu, przez co stał się hitem sprzedażowym w PRL - rozszedł się w ilości ok. 1 mln egzemplarzy (!). Kiedyś był na wyposażeniu prawie każdego mieszkania, a dziś cieszy się powodzeniem często jako mebel kawiarniany:


https://www.decobazaar.com/produkt-fotel-366-chierowskiego-bliss-4655399.html
Popularny był również fotel "uszak" w stylu art-deco:


https://www.decobazaar.com/produkt-zielony-fotel-koktajlowy-vintage-4867650.html
Dosyć rzadko można dziś spotkać krzesło o symbolu 299XB, potocznie zwane "bumerangiem". Produkowane było na przełomie lat 50/60 przez Gościcińską Fabrykę Mebli, znaną z produkcji wyposażenia dla sejmu i statku Stefan Batory.


https://www.decobazaar.com/produkt-krzeslo-mietus-5555710.html

Przeczytaj również:

MAMROTY - SZTUKA PEŁNA CIEPŁA I MAGII

Mamroty to grafiki tworzone w technice kolażu. Prace są połączeniem, kobiecej energii oraz ciepłego światła. Tak o sobie i swoich pracach opowiada Karolina: Z zawodu social media specjalistka, jednak od pewnego czasu moje życie skierował...

BEASOL, SZALEŃSTWO KSZTAŁTÓW I KOLORÓW

Beasol czyli Beata Solarska. Pochodzi z Poznania, ale od kilku lat mieszka na wsi, gdzie ma przestrzeń do tworzenia i w której może rozwijać skrzydła. W spokoju i wśród natury może tworzyć wszystko to, co podsuwa jej wyobraźnia. Najpierw było świa...

Produkty, które mogą Ci się spodobać

Top