Haft jest techniką ozdabiania tkanin (ale też skóry, filcu, papieru i in.) znaną od bardzo, bardzo dawna. Najdawniejsze przykłady haftów pochodzą z wykopalisk z V-IV wieku p.n.e. w Attyce (dekoracja na lnie) oraz górach Ałtaj. W Polsce jest to m.in. ornat przedstawiający sceny z życia św. Stanisława, który wykonano ok.1504 r.
Dzisiaj hafty często wykonuje się maszynowo, ale najcenniejsze są oczywiście hafty wykonane ręcznie. Chyba najpopularniejsze są hafty krzyżykowe. Tzw. "krzyżyki" wykonuje się na materiale w formie siatki o jednakowej powierzchni gęstości oczek (czyli na tzw. kanwie). Jest to bardzo żmudna praca, wymagająca dużej precyzji i cierpliwości.
Ten rodzaj haftu najczęściej można spotkać na obrusach, serwetach, makatkach:
https://www.decobazaar.com/produkt-obrus-z-serwetkami-5731990.html https://www.decobazaar.com/produkt-serweta-haft-5885302.html Ale "krzyżyki" zdobią nie tylko obrusy i serwetki. Można je znaleźć na eleganckich puzderkach, szczotkach do włosów, czy lusterkach:
https://www.decobazaar.com/produkt-lusterko-z-haftem-5976773.html https://www.decobazaar.com/produkt-dla-damy-haftowane-oryginalne-eleganckie-buduarowe-materialem-powlekane-puzderko-5155574.html Inne popularne hafty, to hafty "płaskie". Spotykane są często jako wzory w ludowych strojach, ale też na serwetkach, obrusach i bieżnikach. Na materiale wypełnia się odpowiednią nitką (mulina, kordonek) zaznaczony wzór, zazwyczaj kwiatowy, ale często są to wzory charakterystyczne dla danego regionu. Chyba najbardziej znany jest wzór kaszubski:
https://www.decobazaar.com/produkt-kaszubskie-kwiaty-4502053.html Ale są też uniwersalne wzory, najczęściej kwiatowe:
https://www.decobazaar.com/produkt-haftowany-len-bieznik-merezka-4646616.html https://www.decobazaar.com/produkt-serweta-bieznik-wyszywany-w-roze-5902963.html Ciekawe są tez wzory "ażurowe" typu np. Richelieu. I niekoniecznie są to serwetki czy obrusiki:
https://www.decobazaar.com/produkt-siwy-dym-szal-richelieu-5312413.html Haft często służy "personalizacji" , co najczęściej wyraża się w formie monogramów na konkretnej rzeczy, np. na pościeli, chusteczce albo na ręczniku, jak poniżej:
https://www.decobazaar.com/produkt-recznik-bawelniany-retro-4941308.html A jako ciekawostkę pokazujemy oryginalne szablony, które były wzornikami do wyszywania monogramów. Są to cieniutkie, metalowe lub miedziane blaszki. Za pomocą specjalnego, zmywalnego tuszu i pędzelka nanosiło się monogram na bieliznę, pościel i galanterię stołową , a następnie haftowało po śladach wzoru. Na każdym szablonie znajduje się kilka wersji jednego monogramu haftu pełnego i krzyżykowego:
https://www.decobazaar.com/produkt-szablon-do-haftowania-monogramow-5890674.html