Pasje kolekcjonerskie mogą się przejawiać w poszukiwaniu i gromadzeniu bardzo różnych przedmiotów. Są nimi np. stare puszki po rozmaitych produktach. Któż z nas nie widział w czyjejś piwnicy czy garażu nieco pordzewiałych puszek wypełnionych jakimiś śrubkami, uszczelkami itp. Metalowe puszki po landrynkach, czekoladkach czy herbacie są trwałe, zamykane przykrywką (często na zawiasach) i mogą dostać "drugie życie" pełniąc funkcję pojemnika na różne przydatne drobiazgi w domowym warsztacie majsterkowicza albo chociażby w kuchni.
Chyba każdemu jest trochę żal wyrzucić puszkę po zużyciu jej zawartości, bo zawsze może się do czegoś jeszcze przydać. Może służyć jako pojemnik na przybory do szycia i robótek ręcznych, na lekarstwa, zapas mydełek w łazience, na biżuterię. Większe puszki mogą być praktycznym schowkiem na dokumenty, stare fotografie czy listy i kartki pocztowe.
Ale są też osoby, które zbierają puszki z dawnych lat widząc w nich unikatowe wzornictwo, ciekawy wygląd i świadectwo minionych lat. Tacy kolekcjonerzy rzadko wykorzystują swoje "zdobycze" w celach praktycznych. Raczej eksponują je w widocznym miejscu, na specjalnej półce.
Poniżej ciekawa malutka puszeczka "niezbędnik" (Unentbehrlich) po cukierkach leczniczych z czosnkiem i solą.
https://www.decobazaar.com/produkt-mala-puszka-po-cukierkach-nr-2-6005372.html Takie "lecznicze" cukierki cieszyły się niegdyś dużą popularnością, również w Anglii:
https://www.decobazaar.com/produkt-puszka-angielska-quothacks-quot-z-lat-50-5569709.html Bywają puszki, których dawne przeznaczenie trudno odgadnąć, jeśli nie ma na nich żadnych napisów, jak np. duża, piękna puszka na poniższym zdjęciu, cała przyozdobiona ilustracjami przedstawiającymi owoce:
https://www.decobazaar.com/produkt-poczatek-xx-wieku-stara-puszka-owoce-martwa-natura-6013052.html Albo ciekawa puszka z wytłaczanym indyjskim słoniem, której przeznaczenie też jest zagadką:
https://www.decobazaar.com/produkt-stara-puszka-art-deco-slon-orient-blaszane-pudelko-5967375.html Produktem spożywczym najczęściej przechowywanym w puszkach była zawsze herbata. Producenci prześcigali się w przepięknych wzorach herbacianych puszek. Poniższa puszka jest nie tylko bogato zdobiona, ale ma też bardzo oryginalny kształt:
https://www.decobazaar.com/produkt-unikat-secesja-secesyjna-puszka-herbata-orient-6010748.html Dla porównania, mała puszka po herbacie z czasów PRL-u, o skromnym, prostym wzornictwie, ze znakiem kultowej już spółdzielni Społem:
https://www.decobazaar.com/produkt-kolekcjonerska-puszka-po-herbacie-5874676.html W blaszanych puszkach przechowywano i sprzedawano wiele innych produktów spożywczych, np. kawę czy ciasteczka. Oto np. puszka po kawie zbożowej i cykorii z XIX-wiecznej fabryki cykorii Ferd.Bohm&Co we Włocławku:
https://www.decobazaar.com/produkt-puszka-przedwojenna-ferd-bohm-co-1816-5647073.html A to kolorowa puszeczka po biszkoptach słynnej włoskiej fabryki rodziny Colussi. Była to pierwsza włoska fabryka produkująca ciastka:
https://www.decobazaar.com/produkt-retro-puszka-wlochy-5652823.html W puszkach sprzedawany był również tytoń (w formie suszu lub gotowych papierosów):
https://www.decobazaar.com/produkt-stara-blaszana-puszka-po-tytoniu-niemcy-6022991.html https://www.decobazaar.com/produkt-stara-metalowa-puszka-po-tytoniu-vintage-5575986.html Bywały też puszki bez żadnej zawartości, przeznaczone np.do kuchni na sypkie produkty:
https://www.decobazaar.com/produkt-stare-puszki-kuchenne-erdal-reklama-5918959.html Powyższy zestaw przedstawia oryginalne stare pojemniki kuchenne w pastelowych kolorach, z motywem holenderskich wiatraków. Ciekawostką jest napis na wewnętrznej stronie wieczka - jest to reklama pasty do butów słynnej krakowskiej firmy Erdal z czerwoną żabką.