Dom i Wnętrze

WIRE WRAPPING

2013-04-03
Wire wrapping
Biżuteria i ozdoby hand made cieszą się dzisiaj olbrzymią popularnością, są bowiem nie tylko piękne, ale przede wszystkim niepowtarzalne. Jedną z ciekawszych technik, która pozwala tworzyć unikalne rękodzieła, jest właśnie wire wrapping. Równocześnie jest to także jeden z najstarszych sposobów wyrabiania biżuterii, która pomimo braku spojeń w postaci lutowań czy klejeń, jest niezwykle trwała.

Wire-wrapping jest bardzo pracochłonną techniką. Tworzenie biżuterii za pomocą drutu wymaga sporej cierpliwości i umiejętności. Okazuje się jednak, że technikę tą można wykorzystać nie tylko do stworzenia oryginalnych kolczyków, pierścionków, naszyjników czy bransoletek. Co powiecie na miniaturowe drzewka bonsai wykonane z drutu?

Artysta Ken To "Wire Bonsai Trees" stworzył bonsai, każde wielkości od 2 do 4 cali. Ich kształt wiernie naśladuje żywe drzewka. Każde z nich umieszczone jest w mini doniczce. Ciekawa ozdoba na biurko, zwłaszcza dla osób, które nie "mają ręki" do prawdziwych roślin :-)

Wire wrapping jak zacząć

Stworzenie biżuterii czy własnego drzewka bonsai za pomocą wire wrappingu wymaga zaopatrzenia się w kilka niezbędnych akcesoriów. Potrzebne są do tego przede wszystkim szczypce tnące i szczypce o zaokrąglonych końcówkach, które pomogą w zaginaniu drutu, a także szczypce płaskie do jego wygodnego trzymania, cążki do cięcia oraz młotek jubilerski. Sama technika wire wrapping nie jest trudna, wymaga jednak precyzji i zręczności oraz sporej dozy wspomnianej już wcześniej cierpliwości. 

Wire wrapping jaki drut?

Do wykonania biżuterii czy drzewka bonsai w technice wire wrapping stosuje się zazwyczaj drut miedziany lub drut srebrny. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z wire wrappingiem, warto zdecydować się na drut miedziany, który jest elastyczny i sporo tańszy niż drut srebrny, a równocześnie pozwala na wykonanie pięknych i stylowych ozdób. W tym przypadku do wyboru mamy druty o różnej grubości. 

Natomiast drut srebrny dostępny jest także w różnej twardości, co wpływa na jego elastyczność i łatwość formowania. Przykładowo do wykonywania fantazyjnych ozdób pełnych zawijasów i misternych kształtów stosuje się drut srebrny miękki (próby 999), natomiast zapięcia czy główne struktury biżuterii tworzą twarde druty próby 930 lub niższej. Przy czym druty ze srebra stosowane w technice wire wrappingu można zazwyczaj kupować na metry, czyli nie trzeba od razu zaopatrywać się w całe szpule.

Ciekawą alternatywą dla drutu miedzianego i srebrnego jest w ostatnich latach stal chirurgiczna, która jest bezpieczna dla alergików. Jest ona jednak nieco bardziej wymagająca, jeśli chodzi o umiejętności wire wrappingu, ponieważ nie jest aż tak elastyczna, jak miedź czy srebro.













Przeczytaj również:

BEASOL, SZALEŃSTWO KSZTAŁTÓW I KOLORÓW

Beasol czyli Beata Solarska. Pochodzi z Poznania, ale od kilku lat mieszka na wsi, gdzie ma przestrzeń do tworzenia i w której może rozwijać skrzydła. W spokoju i wśród natury może tworzyć wszystko to, co podsuwa jej wyobraźnia. Najpierw było świa...

MAMROTY - SZTUKA PEŁNA CIEPŁA I MAGII

Mamroty to grafiki tworzone w technice kolażu. Prace są połączeniem, kobiecej energii oraz ciepłego światła. Tak o sobie i swoich pracach opowiada Karolina: Z zawodu social media specjalistka, jednak od pewnego czasu moje życie skierował...

Produkty, które mogą Ci się spodobać

Top